به بیلبورد استاد خوش آمدید ، ما مفتخریم که شما بازدید کننده و همراه ما هستید
0

مقاله تخصصی مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک گفتار توانگستر کرج


مقاله تخصصی مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک  گفتار توانگستر کرج

 

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است ، که بازخورد عصبی نیز به آن گفته می شود ،این وسیله جزو پیشرفته ترین وسائل پزشکی نوین است که بخش زیادی از این تکنولوژی نوروفیدبک مدیون تلاشهای ناسا (سازمان فضایی آمریکا)در سالهای اخیر است .

https://doctor-speech.ir/neurofeedbackalborz.mp4

نوروفیدبک چیست؟

در روش نوروفیدبک تراپی شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند . حالا در روش درمان غیر دارویی با نوروفیدبک شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می توانید به تنظیم و کنترل امواج مغزی  بپردازید و در تمام این مراحل نوروفیدبک تراپیست  در کنار شما نشسته و به شما یاد می دهد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید .

درواقع نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای درون مغزتان می کند ، به عنوان مثال در صفحه مانیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید. دستگاه نوروفیدبک الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد شما در بازی و پروتکل  نوروفیدبک  به جلو خواهید رفت و در غیر اینصورت شکست می خورید ، به این ترتیب شما یادمیگیرید که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می توانید مغز خود را طوری تنظیم کنید که آرامش جایگزین اضطراب شود و در بیش فعالی ، کودک بیش فعال می آموزد که توجه و تمرکز خود را بدون دارو روی موضوعی خاص متمرکز کند .

آیا این روش علمی است؟

روش  غیر دارویی نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا ( معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان اضطراب ،استرس،افسردگی،بیش فعالی کم توجهی، سردرد (میگرن)،دردهای مزمن،اختلالات خواب،سوء مصرف مواد،وسواس،صرع(تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است ..

عوارض جانبی این روش چیست؟  

نوروفیدبک  بر خلاف داروها ، هیچ عارضه ای ندارد در حقیقت نوعی آموزش است .

علاوه بر اینکه عوارض جانبی دارو درمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد ، فعالیت های کل مغز را کنترل می کند وبهبودی پایدار بیماری را باعث می شود .

چرا به نوروفیدبک دوپینگ اخلاقی می گویند؟

 دلیلش این است که در حال حاضر بسیاری ازداوطلبین کنکور و حتی  ورزشکاران در کشورهای پیشرفته و همچنین بسیاری از سازمان های معتبر جهانی از جمله ناسا (سازمان علوم فضایی آمریکا) جهت ارتقا مهارت های ذهنی و شناختی و بهینه سازی تصمیم گیری ،افزایش خلاقیت،تقویت حافظه و افزایش هماهنگی جسم و ذهن از نوروفیدبک استفاده می کنند ..

به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا ،تیم آث میلان ،بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چاد کاروین رسما اعلام کردند که جهت بهبود کارکرد ذهنی برای آمادگی مسابقات از نوروفیدبک استفاده می کنند .

آیا در آمریکا و کشورهای پیشرفته از نوروفیدبک استفاده می شود؟

 در آمریکا بیش از 1000 مرکز نوروفیدبک وجود دارد که این رقم در 5 سال گذشته از کمتر از 100 مرکز نوروفیدبک به این تعداد رسیده که این موضوع خود حاکی از میزان اهمیت و محبوبیت این روش درمانی درکشورهای پیشرفته می باشد .

آیا نوروفیدبک در مورد همه اختلالات  کاربرد دارد؟

 خیر ، نوروفیدبک و بیوفیدبک فقط در مورد بعضی اختلالات کاربرد دارد و تشخیص این موضوع نیز به عهده پزشک معالج     

می باشد .

نوروفیدبک دردرمان :

 بیش فعالی

اختلال در توجه و تمرکز ، ریاضیات ، اختلال در یادگیری

اضطراب ، اختلال در خواب و انواعی از افسردگی

سردردهای میگرنی

برخی دردهای مزمن و سردردهای میگرنی

سوءمصرف مواد

بعضی انواع آسیب و سکته مغزی

 سندرم درد و خستگی مزمن و افزایش قدرت تمرکز و توانایی های ذهنی در افراد سالم کاربرد دارد .

منابعی برای مطالعه بیشتر :

توضیحاتی در مورد نوروفیدبک در سایت اطلاعات بالینی تخصصی مغزی (به زبان انگلیسی)

http://www.eeginfo.com/what-is-neurofeedback.htm

ویدئو های نوروفیدبک در درمان سردرد،بیش فعالی ، تشنج، بی خوابی ، افزایش تمرکز و …. (به زبان انگلیسی)

http://www.eeginfo.com/neurofeedback-videos-media.htm

نوشته مقاله تخصصی مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک گفتار توانگستر کرج اولین بار در گروه آنلاین گفتار توانگستر. پدیدار شد.منبع

ارسال دیدگاه