به بیلبورد استاد خوش آمدید ، ما مفتخریم که شما بازدید کننده و همراه ما هستید
0

تعریف لکنت زبان   – گروه آنلاین گفتار توانگستر تعریف لکنت زبان  


مدرس دوره سیاوش عطایی آسیب شناس و روان شناس

 

گفتار توانگستر،به عنوان مرجع درمان لکنت زبان  ، لکنت زبان  را به عنوان یکی از پیچیده ترین و شایع ترین اختلالات گفتاری برای کودکان و افراد بزرگسال می شناسد. لکنت زبان  ، چالش‌هایی را جهت برقراری ارتباط ایجاد می کند به نحوی که داشتن روابط عادی با دیگران تبدیل به یک رویا خواهد شد. درمان لکنت زبان  نه تنها به ابزار و وسیله مناسب ، بلکه به تجربه وتلاش و مهارت آسیب شناس گفتار و زبان وهمکاری کودک وابسته است و نیاز به مشارکت فعال کل اعضای خانواده، معلم مهد کودک و مدرسه نیز دارد. تشخیص زودهنگام لکنت زبان  و استفاده از تکنیکهای درمانی در درمان لکنت زبان  واستفاده از ابزار مناسب و لکنت زبان  شکن می تواند دستیابی به درمان لکنت زبان  را سریعترکند .

  

جهت دیدن فیلم رایگان توضیحات درمانگر کلیک کنید 

 

مدرس دوره سیاوش عطایی آسیب شناس و روان شناس

منبع اصلی فیلم : https://doctor-speech.ir/Free/Suggestion%20for%20treatment%20of%20stuttering.mp4

 

لکنت زبان  هر نوع انسداد در مسیر عبور و خروج هوا را شامل می شود که می تواند به صورت ، تکرار ، گیر و مکث و تغییر حالات چهره و صورت نمایان شود .

لکنت زبان  به عنوان یک مشکل شایع گفتاری شناخته می‌شود که استفاده مکرر از هجاها، کلمات و صداها از شاخص ترین ویژگی های لکنت زبان  بیان می شود. معمولاً پسران بیشتر از دختران با لکنت زبان  مواجه هستند .

 

لزوم‌ آگاهی از علائم لکنت زبان  

پدرها و مادرها در ماه های نخستین تولد فرزند خود، مشتاقانه منتظر هستند تا اولین صداها ، کلمات و حرکات ارتباطی را ببینند و احساس شادی وصف ناپذیری را تجربه کنند . پدر و مادر بودن را می‌توان به عنوان یک مسئولیت سنگین توصیف کرد و در این بین برخورد با مشکلات غیر معمول فرزندان ، آنها را آشفته می کند .

مشکلات گفتاری ممکن است برای بسیاری از کودکان رخ دهد . از رایج ترین و پیچیده ترین آنها باید لکنت زبان  را نام برد. درمان لکنت زبان  در مدت زمان کوتاه صورت نمی گیرد بلکه باید انتظار فرآیند درمانی طولانی را داشت که نیازمند صبر و تلاش و استمرار والدین در درمان لکنت زبان  است .

متخصص و آسیب شناس گفتار و زبان از طریق ابزار، تکنیک ها و تمرینهای مختلف به درمان این مشکل کمک می کند.

 

زمان تشدید و بروز مجدد لکنت زبان  

سن ۶ و ۷ سالگی یعنی زمان آغاز مدرسه در رابطه با شروع یا تشدید لکنت زبان  کودکان بسیار حائز اهمیت است .بلحاظ ویژگی های عاطفی و سازگاری های اجتماعی خاص این مرحله از زندگی کودک و مواجه شدن آن ها با اولین تجربه رسمی اجتماعی ، این مرحله یا دوره یعنی آغاز مدرسه موقعیت مستعدی است ،برای بروز لکنت زبان  بخصوص برای بعضی از کودکانیکه از نظر عاطفی و اجتماعی آمادگی لازم را برای ورود به مدرسه و مواجه شدن با نهاد اجتماعی رسمی ندارند.

 به همین دلیل ما همواره شاهدتعداد قابل توجهی از شاگردان کلاس اول دبستان می باشیم که دچار لکنت زبان  می شوند و یا لکنت زبان  آن ها بیشتر می شود. بنابراین در این شرایط می بایست از اعمال هر گونه تنبیه و فشار عاطفی و ذهنی به کودک اجتناب نمود.

مواقعی نیز دردوران بلوغ به لحاظ ویژگی های زیستی و روانی و اجتماعی ،زمینه مناسبی برای بروز لکنت زبان  و بعضا بازگشت لکنت زبان  یا تشدید لکنت زبان  در نوجوانان می باشیم .دراین شرایط سن ،شرایط و ویژگی های فردی و اجتماعی درتغییر شکل لکنت زبان  و یا تشدید لکنت زبان  موثر است.

 

در کلینیک لکنت زبان  ، مرکز گفتار توانگستر لکنت زبان  شناسایی و ارزیابی شده و نسبت به درمان لکنت زبان  اقدام می گردد . اغلب گروه درگیر لکنت زبان  ، در سنین ۳ تا ۵ سال قرار دارند. متخصصان دلایل قطعی بروزلکنت زبان  را معرفی نکرده اند اما مشاوره و غربالگری لکنت زبان  توسط آسیب شناسان گفتار و زبان می تواند به شناخت لکنت زبان  و کنترل اوضاع منجر شود .

لکنت زبان  پس از یک دوره رشد طبیعی گفتار برای برخی از کودکان اتفاق می‌افتد. البته گروهی نیز به دلیل حضور در موقعیت های استرس زا چنین شواهدی را نشان می دهند .

معمولاً فرد دارای لکنت زبان  از لکنت زبان  خود آگاه است که منجر به افزایش اضطراب و تنش می شود به نحوی که معمولا فرد دچار لکنت زبان  ، تمایلی به حرف زدن نیز ندارد. اما اقدامات زودهنگام در شناسایی و درمان لکنت زبان  می تواند به بازدهی دوچندان ابزارها واستراتژی‌های درمانی لکنت زبان  منجر شود. دوران پیش دبستانی را میتوان زمان طلایی برای شروع درمان لکنت زبان  عنوان کرد .

 

دلایل ایجاد لکنت زبان

والدین باید بدانند که لکنت زبان  گذرا با عارضه جدی لکنت زبان  متفاوت است. اگر کودک بیش از ۶ ماه با شواهدی جدی لکنت زبان  مواجه است ، همچنین همواره لکنت زبان  در گفتار وی به چشم می خورد به نحوی که در زمان آرامش نیز اصوات و هجا ها را تکرار میکند یا افت و خیز لحن برای تکرار کلمات وجود دارد ، درمان لکنت زبان  توسط آسیب شناس گفتار و زبان الزامی است .

طی‌ سالهای اخیر تحقیقاتی‌ که با عکس برداری از مغز انجام شده ا‌ند حاکی از آنند که گفتار افراد بالغی که مبتلا به لکنت زبان   هستند با فعالیت غیر معمول مغز مرتبط است. با وجودی که یافته های این تحقیقات بسیار متنوع است تحلیل چند جانبه ای که اخیرا انجام شده نشان دهنده افزایش فعال سازی نیمکره راست و کاهش فعالیت گیجگاه در افراد دچار لکنت زبان  بوده و در بخش مخچه افراد دچار لکنت زبان  نیز برخی‌ نواحی به صورت غیر معمول فعال شده ا‌ند. در ساختار مغزافراد دچار لکنت زبان  نیز مواردی خلاف قاعده در افراد بزرگسال مبتلا به لکنت زبان   گزارش شده است .چندین سال پیش فاکس و همکارانش دریافتند که وجود نظریه ای درباره لکنت زبان   که بتواند نظام های عصبی و فعالیت هایی‌ را که مشاهده شده ا‌ند را در هم ادغام کند ضروری است. این گروه امروزه این نظریه را، بر اساس تحلیل چند جانبه ای که ذکر آن رفت، ارائه داده ا‌ند .

در این وضعیت در افراد دچار لکنت زبان  ، امتناع از حرف زدن و بروز یاس و ناامیدی از حرف زدن امری طبیعی است. حرکات ثانویه وپرش چشم و عضلات صورت در افراد دچار لکنت زبان  نیز به عنوان تبعات ثانویه وجود دارند ، والدین باید مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان را به عنوان یک اولویت جدی در درمان لکنت زبان  مدنظر قراردهند .

 

سابقه خانوادگی در افراد دچار لکنت زبان

برخی باورهای اشتباه در بین خانواده ها رایج گشته است مانند اینکه فرزندم ترسید و دچار لکنت زبان   شد ، ترس و اضطراب می تواند سبب بروزلکنت زبان  گردد نه سبب ایجاد آن و یا اینکه به ارثی بودن لکنت زبان   اشاره می کنند که در اقوام ما وجود دارد، بالتبع اگر کودک دچار لکنت زبان  درمان نشود می تواند در آینده همین مورد را عنوان کند .در پایان علت ایجاد لکنت زبان   چند فاکتوری بوده و علت واحد برای آن نمی توان در نظر گرفت به همین دلیل لکنت زبان  هر فرد نیز می تواند منحصر به فرد بوده و درمان انحصاری نیز طلب کند .

در کل زمینه ارثی سهم 50 درصدی داشته و زمینه های محیطی و خانواده نیز 50 درصد در بروز لکنت زبان  و ادامه آن در فرد دچار لکنت زبان  نقش دارند .

 

جهت تهیه دوره کلیک کنید 

بهترین دوره درمان لکنت

 

تعریف و انواع لکنت زبان  بر اساس منشا

اگر فرزند شما همواره در گفتار دچار تکرار و یا توقف است به نحوی که درک منظور وی به سختی صورت می گیرد، باید قبل از مزمن شدن لکنت زبان  آسیب شناس گفتار و زبان به درمان لکنت زبان  بپردازد .

 

آموزش مهارت گفتار و زبان برای اغلب کودکان خردسال یک چالش جدی است. شیوع و بروز لکنت زبان  رشدی در بین خردسالان نسبتا زیاد است که اغلب ناشی از عدم تطابق توانمندی های گفتاری و زبانی کودک نسبت به رشد گفتار وی می باشد .

سابقه خانوادگی در افراد دچار لکنت زبان  ، در شیوع این نوع تاثیر مستقیم دارد به نحوی که در بسیاری از خانواده ها ، افراد درگیر با شواهد لکنت زبان  رشدی مواجه هستند . محققان نیز توانستند جهش چهار ژن مختلف را شناسایی کنند که عامل بروز لکنت زبان  رشدی هستند .

 

لکنت زبان  نورولوژیک 

عامل ایجاد لکنت زبان  نورولوژیک را باید حوادثی همچون سکته مغزی، ضربه به سر و دیگر آسیب های مغزی دانست. چنین چالش هایی تبعاتی در هماهنگی بخش های مختلف مغز که برای روان صحبت کردن تاثیر گذار هستند، ایجاد می کند .

 

شرایط  خانوادگی و محیطی و آسیب های عاطفی نیز به عنوان عامل اصلی ،  ایجاد لکنت زبان  روانزاد می باشد . اگرچه آمار این افراد دچار لکنت زبان  چندان بالا نیست اما شواهدی همچون تکرار کلمات و هجا ها و اختلال در سرعت عادی گفتار را بروز می دهند .

کودکان دچار لکنت زبان  ، معمولاً درهنگام حرف زدن با مکث های طولانی مواجه هستند و یا قادر نیستند برخی از کلمات را به درستی بیان کنند به نحوی که اغلب ترجیح می‌دهند ساکت باشند .

 

والدین در چنین موقعیت‌هایی نگران و مضطرب هستند اما شناخت علائم هشدار دهنده لکنت زبان  می تواند به تشخیص زودهنگام لکنت زبان  و درمان آن بیانجامد. لکنت زبان  برای برخی از کودکان به عنوان یک مرحله از رشد طبیعی گفتار پدید می آید. آمارها نشان می‌دهد حدود ۵ درصد از کودکان ۲ تا ۵ سال لکنت زبان  را تجربه می کنند، اما مبتلایان به لکنت زبان  تنها ۱ درصد از جمعیت را شامل می شوند. برای شناخت جدی بودن لکنت زبان  ، نیاز است به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید .

 

تکراردر اول کلمات 

کودکان دچار لکنت زبان  اغلب هجاها و یا اول کلمات را به صورت پیوسته تکرار می کنند .

مکث و گیر در افراد دچار لکنت زبان  : کودک به نظر می رسد دوست دارد حرف بزند وعلیرغم تلاش برای حرف زدن با موانعی در حرف زدن مواجه است .

رفتار های تیک مانند در افراد دچار لکنت زبان  : برخی از کودکان برای رهایی از تنش ناشی از لکنت زبان  ، ممکن است اندام های بدن مانند شانه، سر و انگشتان خود را به مانند تیک عصبی حرکت دهند .

دیگر مشکلات جسمی در افراد دچار لکنت زبان  : برخی از کودکان با مشکلات دیگری مانند افزایش ضربان قلب، تنش عضلات و تنفس غیر معمول مواجه در هنگام لکنت زبان  مواجه هستند .

عدم درمان به موقع لکنت زبان  توسط آسیب شناسان گفتار و زبان می تواند علاوه بر دایمی شدن لکنت زبان  ، احساسات ناخوشایندی همچون ناامیدی، شرم، اضطراب و ناراحتی را پدید آورد ، بنابراین خانواده‌ها باید الگوی رشد گفتاری فرزندشان را همواره رصد کنند و با اقدامات درمانی به موقع و مناسب توسط آسیب شناسان گفتار و زبان ، هر چه سریعتر از لکنت زبان  و اثرات آن رها شوند .

 

گفتار درمانی در درمان لکنت زبان  و درمان رفتاری – شناختی و استفاده از ابزارهای دیگر مانند بازی درمانی، موسیقی درمانی و گروه درمانی توانسته به کودکان بسیاری کمک کند تا از استرس و اضطراب لکنت زبان  رها شوند ..

 

تشخیص انواع لکنت زبان  

آسیب شناس گفتار و زبان برای تشخیص قطعی لکنت زبان  پس از ارزیابی وضعیت با مشاهده علائم لکنت زبان  ، استراتژی های درمانی را پیشنهاد می‌دهد و از ابزارهایی همچون لکنت زبان  شکن نیز در طول درمان می تواند استفاده نماید . در جلسات مشاوره لکنت زبان  ، آسیب شناس گفتار و زبان  سوالاتی را مطرح می‌کند تا بداند مدت زمان بروز علائم لکنت زبان  چقدر است .

سابقه خانوادگی در لکنت زبان  اهمیت دارد و وجود اختلالات گفتاری دیگر نیز از مواردی هستند که آسیب شناس گفتار و زبان درباره درمان آن  اطلاعات لازم را دارد، علاوه بر آنکه هرگونه آسیب مغزی که کودک در گذشته نیز داشته است باید در نظر گرفت . 

برای مشاهده علائم لکنت زبان  ، انجام مصاحبه  گفتاری ساده به متخصص و درمانگر لکنت زبان  کمک می کند تا شدت لکنت زبان  را تشخیص دهد. شناخت مرحله رشد گفتار کودک نیز اهمیت دارد.

لکنت زبان  گذرا یا ناروانی طبیعی برای بسیاری از کودکان که در حال زبان آموزی هستند یکی از مراحل طبیعی تلقی می شود .

 

متخصصان و درمانگران لکنت زبان  ، در یک تقسیم بندی لکنت زبان  را به دو گروه لکنت زبان  تونیک و لکنت زبان  کلونیک معرفی می‌کنند که هر یک ویژگیهای خاصی دارند .

 

از ویژگی های شاخص گروه درگیر باید توقف در گفتار را اشاره کرد به نحوی که فرد دچار لکنت زبان  مکث های مکرر نشان می دهد . انقباض عضلات و اندامهای گفتاری مانند لبها ، زبان و عضلات حنجره به عنوان عامل اصلی این نوع لکنت زبان  بیان می شود .

ایجاد حالت تکراری برای بیان کلمات از شاخص ترین خصوصیات لکنت زبان  کلونیک ، معرفی می شود. افراد دچار این نوع لکنت زبان  با تکرار بخش های از کلمه به صورت سریع و قفل مانند ، درک مفاهیم کلامی را با مشکل مواجه می‌کنند .

توارث در شیوع این نوع لکنت زبان  به شدت پر رنگ است که اغلب به دلیل اختلالات فیزیولوژیکی و عصبی عضلانی به وجود می آید .

پیشگیری از لکنت زبان  در کودکان 

 

لکنت زبان  اگرچه برای کودک و خانواده بسیار ناخوشایند به نظر می‌رسد اما به یاد داشته باشید که مداخله به موقع می تواند به رهایی زودهنگام از لکنت زبان  منجر شود اما باید در انتخاب درمانگر ماهر و با تجربه نیز باید دقت نظر داشت .

برخی از خانواده ها با پیدا شدن علائم لکنت زبان  در فرزندشان با اضطراب، نگرانی و وحشت، عذاب دو چندانی را به روان کودک تحمیل می کنند .

 

عواقب عدم درمان لکنت زبان  کودکان

لکنت زبان  تنها یک اختلال گفتاری نیست بلکه تاثیر مستقیمی بر روابط اجتماعی فرد دچار لکنت زبان  دارد که عدم درمان آن می‌تواند تنش، بلاتکلیفی و احساس حقارت را نیز به ارمغان آورد. گروهی از کودکان دچار لکنت زبان  تمایلی ندارند که با سایرین بازی کنند و اغلب مورد تمسخر نیز قرار می گیرند .

مشکلات شایعی که کودکان دچار لکنت زبان  در فرایند ارتباط برقرار کردن تجربه می کنند به نحوی است که برای بیان افکار خود مشکل دارند و نمی توانند کلمات و عبارات مناسب را بیان کنند. این گروه از کودکان دچار لکنت زبان  ممکن است گفتارشان مبهم به نظر برسد .

برخی از این کودکان دچار لکنت زبان  استفاده از حالت چهره و ژست ها را ترجیح می دهند و در مواردی نیز سکوت را برمی گزیند که می‌تواند به انزوا و افسردگی کودکان دچار لکنت زبان  منجر شود .

در چه مرحله ای برای درمان لکنت زبان  باید اقدام کرد 

از انجائیکه هر فرد دچار لکنت زبان  برای خود شیوه خاصی را در لکنت زبان  کردن تجربه کرده و توسعه داده است لذا دو فرد دچار لکنت زبان ی را نمیتوان یافت که به شیوه یکسان لکنت زبان  داشته باشند . بعبارت دیگر همه افراد دچار لکنت زبان   با هم متفاوتند و راهکارهای درمانی متفاوتی نیز خواهند داشت .

معمولاً بهترین سن برای درمان لکنت زبان  پیش از دبستان می باشد و توصیه می شود در ابتدا فشار محیطی  و تنش در خانواده از بین برود، زیرا درمان لکنت زبان  نیازبه آگاهی،استمرار و تغییردرخانواده دارد و این ساده انگاری است که درمانگر به تنهایی بتواند از پس درمان این اختلال بدون همکاری خانواده برآید . معمولا به صورت دوره ای بوده و دوره های بهبود خودبه خود دارد، که با گذشت زمان به سمت تشدید علایم پیش می رود .فرد دچار لکنت زبان  در تنهایی و خواندن شعر و آهنگ بسیار روان و سلیس صحبت می کند و بروز لکنت زبان  وی بیشتر در برخورد با اشخاص و موقعیت های مختلف و در هنگام گرسنگی ، خستگی و اضطراب می باشد .

راه های درمان لکنت زبان  

متخصص لکنت زبان  و آسیب شناسی که به درمان لکنت زبان  می پردازد حداقل باید پنج تا ده هزار ساعت سابقه درمان موثر و کارآمد با افراد دچار لکنت زبان  را داشته باشد تا علاوه بر درمان موثربا پدیده برگشت لکنت زبان  درسنین بالاتر مواجه نشویم . درمان پایدار لکنت زبان  نیاز به گذشت، دو تا سه سال دوره درمان و تثبیت وکنترل دارد و برای همین دوره درمان طولانی است که ما هنوز افراد دچار لکنت زبان  را می بینیم که تا سنین بزرگسالی موفق به درمان لکنت زبان  خود نشده اند .

 

گیاه درمانی برای لکنت زبان  

گیاه درمانی طبق تحقیقات محققان روی لکنت زبان  هیچ تاثیر مستقیمی ندارد .

 

بازی درمانی در درمان لکنت زبان  

بازی درمانی برای آشنا ساختن کودک دچار لکنت زبان  با محیط درمان توسط محققین و روانشناسان توصیه شده است ولی درمان لکنت زبان  تنها در حیطه آسیب شناسان گفتار و زبان است و از بازی درمانی برای ایجاد ارتباط و کم کردن تنش کودک دچار لکنت زبان  می توان استفاده نمود .

گروه درمانی در درمان افراد دچار لکنت زبان  

در طول درمان لکنت زبان  در فرد دچار لکنت زبان  می توان از گروه درمانی استفاده کرد ، در صورتیکه گروه همگن و همسال بوده و دارای لکنت زبان  با شدت تقریبا یکسانی باشند .

در این روش آسیب شناس گفتار وزبان پس از گذراندن مراحل مشخصی با درمان انفرادی با فرد دچار لکنت زبان  وی را به سمت گروه و درمان گروهی هدایت می نماید .

عادات غذایی و مکمل های تغذیه ای برای افراد دچار لکنت زبان  

هنوز درمورد تاثیرات مواد غذایی بر روی لکنت زبان  تحقیقات زیادی برای رسیدن به نتیجه قطعی انجام نشده است ، هستند تحقیقاتی که اثرات مثبت و منفی نشان داده اند .

 

همکاری خانواده ها برای تامین محیط آرام در افراد دچار لکنت زبان  

کودک، زمان زیادی را در منزل و همراه با خانواده سپری می‌کند بنابراین والدین می‌توانند نقش تشدید کننده یا کاهنده علائم لکنت زبان  را داشته باشند.

 

دارو درمانی در افراد دچار لکنت زبان  

داروها ، طبق تحقیقات گسترده محققان و دانشمندان در طی سالیان  متمادی ، هیچ اثر مستقیم دایمی روی لکنت زبان  در فراد دچار لکنت زبان  نداشته اند ، و فقط زمان مراجعه به آسیب شناسان گفتار وزبان را با تاخیر مواجه ساخته و روند درمان لکنت زبان  را مشکل تر می سازند .

جهت مشاهده فیلم کلیک کنید 

 

بهترین دستگاه لکنت شکن

 

دستگاه لکنت زبان   شکن  با تاثیر بر سیستم شنوایی و بخش پردازشگر شنیداری در مغز با ایجاد تغییراتی ظریف بر روی صدای فرد منجر به کاهش انقباضات در عضلات ناحیه حنجره و تار های صوتی شده در نتیجه فشار کمتری به عضلات حنجره وارد می آید . و این مسئله باعث کاهش تنش در اندام های گویایی شده و همچنین اضطراب فرد را در موقعیت های استرس زا کاهش می دهد . با استمرار در استفاده از دستگاه لکنت زبان   شکن  بصورت روزانه و پیوسته به تدریج فرد الگوی مناسب و اتوماتیک گفتاری را فرا گرفته و بهبودی پدیدار می شود . باید دانست که لکنت زبان   یک مشکل ارتباطی رفتاری نیز می باشد ، بنابراین بهبودی آن نیازمند تغییر در الگوهای ارتباطی و حالات و رفتار های فرد و در نتیجه در روش زندگی است .

 

بررسی های انجام شده بوسیله اسکن مغزی مشخص کرده که کاهش مشخصی در حین لکنت زبان   در فعالیت منطقه پردازشگر مرکزی سیستم شنوایی در مغز ایجاد می شود و با استفاده از الکتروانسفالوگرافی و اسکن مغزی مشخص شد که استفاده از این دستگاه باعث تصحیح فوری فعالیت غیر طبیعی مغز در هنگام لکنت زبان  می گردد .پردازشگر شنیداری یکی از سریعترین عملکردهای مغز است و قادر است وقایع اتفاق افتاده در چند هزارم ثانیه را تشخیص دهد و این عملکرد بصورت غیر آگاهانه است . مناطق کنترل آگاهانه مغز که شامل منطقه پردازشگر گفتار و زبان می باشد خیلی آهسته تر عمل می کند و تاخیرهای بیش از یکصد هزارم ثانیه بر روی آن تاثیر گذار است .تاخیری در حدود پنجاه هزارم ثانیه می تواند بوسیله مرکز پردازشگر شنیداری و مناطق تلفیق کننده تشخیص داده شود ، اما این میزان توسط منطقه پردازشگر زبان و گفتار قابل شناسایی نیست در نتیجه باعث می شود که جریان خون در این مناطق افزایش یافته و منجر به تصحیح جریان خون غیر طبیعی که در حین لکنت زبان   در این نواحی پدید می آید بشود و نهایتا این فرایند بر روی روانی گفتار و نظم حرکات عضلات درگیر در گفتار اثر گذار است.تاخیر کوتاه ایجا د شده نمی تواند توسط مناطق زبانی آگاهانه شناسایی شود و در نتیجه باعث از هم گسیختگی گفتار نمی شود و اساسا افزایش اطلاعات حسی می تواند منجر به پیشرفت کنترل حرکتی گفتار شود .

 

دست آوردهای جدید در مورد لکنت زبان  

تحقیقات عصب شناسی نشان داده که افراد دچار لکنت زبان ، پردازش گفتار و زبان «متفاوت تری» نسبت به سایر افراد بدون لکنت زبان  دارند. همچنین کودکانی که سایر اختلالات گفتار و زبان یا تاخیر رشدی دارند ، در صورت عدم دریافت درمان مناسب و به هنگام ، توسط آسیب شناسان گفتار و زبان در معرض ابتلا به اختلالات یادگیری و لکنت زبان  می باشند . در سنین 3 الی 4 سالگی شناخت کودکان به حدی رسیده است که کودکان می توانند عملکرد خودشان را با دیگران مقایسه کنند و در این سن می توانند بسیاری از عواطف مانند خجالت، ترس، شرم را تجربه کنند این احساسات می توانند نقش مهمی در لکنت زبان  و پایداری لکنت زبان  داشته باشند .

 

اهمیت انتخاب آسیب شناس گفتار و زبان ماهر و باتجربه

پیش دبستانی را می توان دوران طلایی برای درمان لکنت زبان  عنوان کرد. در واقع گفتار درمانی با هدف رشد گفتار کودک و شکل گیری شخصیت صورت می گیرد تا بتواند فرد دچار لکنت زبان  بدون مکث و تپق زدن، حرف بزند. در هر جلسه گفتاردرمانی تکنیکی از پیش تعیین شده برای تسلط بر سیستم تنفسی و اندامهای گفتاری صورت می گیرد به نحوی که در جلسات بعدی بر اساس چنین دستاوردهایی، اصلاح مهارت گفتاری رخ میدهد .

مطمئناً بر اساس شدت لکنت زبان  و نیازهای فردی، ابزارهای درمانی متفاوت هستند. خانواده‌ها باید برای انتخاب درمانگر دقت نظر داشته باشند، کودک نیاز به احساس امنیت و آرامش دارد. اگر کودک از نظر روحی و روانی تامین شود، می تواند آزادانه ارتباط برقرار کند ..

والدین نباید فراموش کنند، محیط و مشارکت والدین، معلمان و نزدیکان کودک می تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر بازدهی نتایج جلسات گفتاردرمانی تاثیر گذار باشد .

 

طرز رفتاردرست خانواده ها با کودکان دچار لکنت زبان  

اگر مشکوک هستید که فرزندتان دچار لکنت زبان  شده است ، برای ارزیابی علائم و شروع درمان به متخصص گفتار درمانی مراجعه کنید. آسیب شناس گفتار و زبان متخصصی است که می‌تواند بر اساس نوع لکنت زبان  و نیازهای کودک، تکنیکهای درمانی را تعیین کند ، به نحوی که حضور در کلاس و یا ارتباط با دوستان و همسالان ممکن شود .

والدین باید کودک را با لکنت زبان  بپذیرند . انتقاد کردن به ویژه در جمع همسالان می‌تواند از نظر روانی آسیب‌هایی را منجر شود. کودک نیاز به امنیت ذهنی دارد بنابراین به جای انتقاد بی جا از فرزندتان حمایت کنید و وی را برای معالجه به گفتاردرمانی ببرید .

فضایی آرام در منزل ایجاد کنید . اجبار برای حرف زدن می تواند به استرس و اضطراب منجر شود . کودک در محیطی با آرامش بیشتر می تواند بدون چالش، حرف بزند .

از دیگر رفتارهای آسیب زا در بین والدین، تصحیح کردن لکنت زبان  کودک است بنابراین صبور باشید و اجازه دهید که کودک خود جملات و عبارات را به درستی بیابد و بیان کند .

اگر چه تکمیل کردن جملات کودک اقدامی کمک کننده به نظر می رسد اما مدت درمان لکنت زبان  وی را طولانی کرده واز نظر اعتماد به نفس به کودک آسیب جدی وارد میکند .

برخی از والدین کودکان دچار لکنت زبان  نیز سعی می کنند به جای فرزندشان صحبت کنند ، درحالی که این رفتارمی تواند به اعتماد به نفس کودک آسیب جدی وارد کند . 

حرف زدن درباره لکنت زبان  ، راحتی برای پذیرش مشکل را ایجاد کرده اما به یاد داشته باشید، صبوری کلید اصلی برای غلبه بر لکنت زبان  است .

والدین فرزندان دچار لکنت زبان  باید با آرامش حرف بزنند . استفاده از لحن آهسته و آرام نوعی آموزش غیر مستقیم درمان لکنت زبان  است. بجای سوال از جملات مفهومی کوتاه میتوان استفاده کرد .

تحقیروسرزنش کودک دچار لکنت زبان  می تواند به عزت نفس او آسیب وارد کند. لکنت زبان  نباید به عنوان یک محدودیت مانع از حضور در جمع همسالان شود. تشویق و حمایت فرد دچار لکنت زبان  می تواند به کودک برای حضور در جلسات گفتار درمانی و بازدهی دوچندان کمک کند .

 منبع

ارسال دیدگاه